а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актант

мн. актанти
Вид збор: Именка, машки род
Замислен или реален елемент на текст, чие значење носи некоја порака.
Употреба: Литература
Примери:
Еден актант од овој модел се идентификува со еден елемент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи