а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акропол

мн. акрополи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тврдина на височина во старите грчки градови.
Англиски: acropolis Албански: kala
Примери:
Секогаш кога патував ќе здогледав некој грчки акропол и неговиот град.
2. Град на живите луѓе.
Англиски: acropolis Албански: akropol
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи