а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акредитира

акредитираат; акредитирајќи; акредитирал; акредитиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20637
1. Назначи, назначува некого за дипломатски претставник во туѓа земја.
Англиски: accredit Албански: akreditoj
Употреба: Дипломатија
2. Отвори, отвора некому кредит.
Англиски: accredit Албански: akreditoj
Употреба: Економија
Изведенки
акредитирање ср.
глаг. им.