а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акредитација

мн. акредитации
Вид збор: Именка, женски род
овластување за вршење функција
Англиски: accreditation
Употреба: Административен термин
Примери:
одбор за акредитација и евалуација