а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акран

мн. акрани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53213
Лице што е еднакво, рамно во нешто; врсник, партнер, прилика.
Англиски: equal Турски: akran
Употреба: Архаизам