а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ако

Вид збор: Честичка
Со значење на одобрување како дополнување на исказот: добро, нека.
Англиски: OK
Примери:
Ако ќерко, ти само оди.
Ако, ако, нека, нека, и ова еднаш да се сврши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи