а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аконтација

мн. аконтации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29251
Однапред дадени пари во помал износ од вредноста на трудот, улогата или на стоката.
Англиски: deposit Албански: akontacion, depozitë
Употреба: Економија