а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акне

акнат; акни, акнете; акнав, акнаа; акнал; акнат; (ќе) акнев, (ќе) акнеа; (ќе) акнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14955
1. Удри силно.
Англиски: hit Албански: godit
Употреба: Разговорно
Примери:
Фидан го акна кучето со еден стап.
2. турне
Англиски: push Албански: shtyn
Употреба: Разговорно
Примери:
Ване го акна детето кон вратата.
3. Падне силно со тресок.
Англиски: fall down Албански: rrëzohet
Употреба: Разговорно
Примери:
Чашата акна на подот и се скрши.
4. (се акне) се удри
Англиски: hit Албански: godit
Употреба: Разговорно
5. (се акне) се турне
Албански: shtyhet
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. акнува несв.
акнуваат
2. акнување ср.
глаг. им.