а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акна

мн. акни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27920
Кожна болест во вид на брончиња и гнојници.
Латински: Acne vulgaris Англиски: acne
Употреба: Медицина
Примери:
Лицето и беше цело со акни.