а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акнат

акнати
Вид збор: Придавка
удрен, чукнат, глупав
Англиски: stupid
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Овој е ептен акнат.