а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акмак

мн. акмаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48488
1. глупак, будала
Англиски: jerk Турски: akmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Отец игуменот повела! - се вели, акмаку!
2. наковална
Англиски: anvil
Употреба: Архаизам
Изведенки
акмачки прил.
На будалест начин.
Пример: Се крстеа акмачки.