а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аклија

мн. аклии
Вид збор: Придавка
Ранг: 54960
(немен. по род) Што има ак, што има право.
Турски: haklı
Употреба: Архаизам
Примери:
Како да кажам, аклија е кметот.