а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аклиматизација

мн. аклиматизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Приспособување на живите организми кон нова средина или кон поинакви климатски услови.
Англиски: acclimatization Албански: përshtatje e klimës
2. Прифаќање друга средина како сопствена, задомување.
Англиски: adapt Албански: adaptim