а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акламира

акламираат; акламираме; акламирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 56503
1. Одобрува, гласно прифаќа.
Англиски: acclaim Албански: brohorit
Примери:
Публиката бурно акламираше.
2. Избира без гласање, со ракоплескање или со гласно извикување.
Англиски: acclaim Албански: brohorit
Употреба: Политика
Примери:
Делегатите со силно ракоплескање му акламираа на Претседателот.
3. Поздравува со извикување.
Англиски: acclaim Албански: brohorit
Примери:
Кога минуваше делегацијата, присутните акламираа со извици.
Изведенки
акламирање ср.
глаг. им.