а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акламација

мн. акламации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33259
1. Едногласно одобрување.
Англиски: acclamation Албански: brohoritje
Примери:
Публиката со бурна акламација го покажа задоволството од претставата.
2. Избор без гласање, со ракоплескање и со гласно одобрување.
Англиски: acclamation Албански: brohoritje
Употреба: Политика
Примери:
Собранието со акламација го изгласа Законот за следење на комуникациите.
Новата резолуција беше донесена со акламација.
3. Едногласно прифаќање или одбивање некој предмет.
Англиски: acclamation Албански: brohoritje
Употреба: Правда