а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аквизитер

мн. аквизитери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48084
Собирач на огласи, муштерии или претплатници; трговски посредник.
Употреба: Економија
Примери:
Го отстрани наметливиот аквизитер.
Изведенки
аквизитерка ж.
мн. аквизитерки