а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акведукт

мн. акведукти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47893
Стар водовод, поставен врз градба во вид на мост со повеќе лакови.
Англиски: aqueduct
Употреба: Архитектура и градба , Историја
Примери:
Римски акведукт.