а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акватинта

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Графичка техника на длабоко печатење.
Англиски: intaglio
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Најрафинирани резултати уметникот постигнува во акватинта.