а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аквариум

мн. аквариуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11364
Сад, обично стаклен, или базен со вода за негување на водени билки и животни.
Англиски: aquarium
Примери:
Во аквариумот имаше црни морски ежови.