а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акварел

мн. акварели
Вид збор: Именка, машки род
1. Водна, посна боја.
Англиски: aquarelle Албански: akuarel
Примери:
Повеќето слики се во масло и во акварел.
2. Слика изработена со водни бои.
Англиски: aquarelle Албански: vizatim me ngjyra uji
Примери:
Неговите акварели се беспрекорни, во кинеска техника.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи