а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аквамарин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Проѕирен полускапоцен камен со боја како морската вода.
Англиски: aquamarine
Употреба: Минералогија
2. Вид сликарска боја слична на аквамаринот.
Англиски: aquamarine
FlexiMac
 менување на македонски глаголи