а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аквакултура

мн. аквакултури
Вид збор: Именка, женски род
1. Систематско користење на морето, езерата и реките за одгледување водни животни (риби, школки, ракчиња) и билки (алги) за исхрана.
Англиски: aquaculture
Употреба: Економија
2. Одгледување риби во базени.
Англиски: aquaculture
Употреба: Земјоделство
Примери:
закон за рибарство и аквакултура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК