а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ака

акаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10269
Скита, оди, шета без некаква цел и без потреба.
Англиски: roam
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Тој ака по кафулиња.
Изведенки
акање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК