а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акал

(едн.) акалот
Вид збор: Именка, машки род
ум, памет
Англиски: reason Турски: akıl
Употреба: Разговорно
Примери:
Кај ти беше акалот!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи