а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

академија

мн. академии
Вид збор: Именка, женски род
1. Назив на највисока научна или уметничка установа.
Англиски: academy Албански: akademi
Примери:
Македонска академија на науките и уметностите.
Француска академија на науките.
2. Назив на некоја школа во ранг на факултет или средно стручно училиште.
Англиски: academy Албански: akademi
Употреба: Образование
Примери:
Музичка академија.
Ликовна академија.
Воена академија.
3. Свечена приредба по повод некој важен настан.
Албански: akademi
Примери:
Беше одржана свечена академија по повод четириесетгодишнината од смртта на поетот.
Изведенки
академиски прид.
академискиот
Пример: Академиски одбор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи