а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

академизам

академизмот
Вид збор: Именка, машки род
Одделување на науката од животот, претерано теоретизирање, научен формализам, затврдени школски форми, особено во уметноста.
Примери:
Со вдахновен актерски чин го облагородува креативниот израз, лишен од манирите на академизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи