а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азурен

азурниот
Вид збор: Придавка
Што има боја на азур, светлосин.
Англиски: azure
Примери:
Азурни очи.
Азурен фустан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи