а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Гас без боја, мирис и вкус, една од главните состојки на воздухот.
Латински: Nitrogenium (N) Англиски: nitrogen
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи