а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азна

Види и: азно (ср.)
мн. азна
Вид збор: Именка, женски род
благајна, ризница
Англиски: treasure Турски: hazine
Употреба: Архаизам
Примери:
Целата царска азна да ја испразниш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи