а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азнадар

мн. азнадари
Вид збор: Именка, машки род
благајник
Англиски: treasurer Турски: hazine
Употреба: Архаизам
Изведенки
азнадарски прид.
азнадарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи