а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азиски

азиска
Вид збор: Придавка
Што е поврзано со Азија.
Англиски: asian Албански: aziatik
Употреба: Географија
Примери:
азиски грип
азиска кујна
Изведенки
азијатски прид.
Со коси очи.
Пример: азијатски изглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи