а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азимут

мн. азимути
Вид збор: Именка, машки род
1. Аголот (од 0º до 360º) сметан во насоката од југ кон запад, меѓу јужниот дел на меридијанот на набљудувачот и вертикалата на набљудуваното небесно тело.
Англиски: azimuth Албански: azimut
Употреба: Астрономија
2. Аголот меѓу меридијанот и правецот на движење на бродот.
Англиски: azimuth Албански: azimut
FlexiMac
 менување на македонски глаголи