а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аздиса

аздисаат; аздисал; аздисан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26422
Побесне од изобилство во нешто, се возгордее, се прави важен поради благосостојбата.
Англиски: rage Турски: azmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаат па аздисале.
Изведенки
аздисува несв.
аздисуваат
Пример: Покрај така голем стандард и квалитетен живот да аздисуваат и да критикуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи