а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азган

Вид збор: Придавка
Ранг: 36296
аздисан
Англиски: untamed Турски: azgın
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Мила беше јадра жена, како што таа велеше „азган“, висока, со правилни црти.
Изведенки
азган прил.
Пример: Но нашиот коњ беше многу азган, зашто беше само со зоб ранет и не одеше по патиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК