а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азбучен

азбучниот
Вид збор: Придавка
Што е составен по редот на буквите во азбуката; што се однесува на азбука.
Англиски: alphabetic
Примери:
Азбучната молитва на Константин Преславски.
Азбучна картотека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи