а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азбука

мн. азбуки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3661
1. Утврден ред на буквите за гласовниот систем на еден јазик.
Англиски: alphabet Албански: alfabet
Примери:
Кирилска азбука.
Фонетска азбука.
Македонска азбука.
2. Знаци кои заменуваат букви.
Англиски: alphabet Албански: alfabet
Примери:
Морзеова азбука.
3. Основните знаења од некоја наука или вештина.
Англиски: alphabet Албански: alfabet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Азбука на филозофијата.
Азбука на животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи