а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азбест

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Влакнест минерал што служи за изработка на несогорливи предмети (противпожарна облека).
Англиски: asbestos
Употреба: Минералогија
Примери:
Азбестот е штетен за околината.
Научниците откриле дека азбестот предизвикува рак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи