а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азар

Вид збор: Придавка
спремен, готов
Англиски: ready Турски: hazır
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
Аџијата беше распратил абер по сите страни да се чинат азар сите штркови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи