а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

азалеја

мн. азалеи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52029
Украсна дрвенеста собна билка со крупни бели, розови или црвени цветови без мирис.
Латински: Azalea indica Англиски: Azalea Албански: azale, lule dhome
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК