а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ажурен

ажурни
Вид збор: Придавка
Ранг: 41451
Што е точен, уреден, што е навремен во извршувањето на задачите.
Англиски: up-to-date
Примери:
Секретарката е многу ажурна.
Изведенки
ажурност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи