а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аждер

мн. аждери
Вид збор: Именка, машки род
1. Огромно чудовиште, ала, змеј, понекогаш повеќеглав и крилат, што јаде, раскинува луѓе и животни.
Англиски: dragon Турски: ejderha Албански: kulçedër
Примери:
Аждер седмоглавец.
Аждер морски.
2. Тоа што е силно, лакомо и грабливо, што го плаши светот.
Англиски: monster Албански: monster
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некои аждери на новата држава ја запалиле текстилната фабрика.
Изведенки
1. аждериште ср.
мн. аждеришта
аугм.
2. аждерски прид.
аждерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи