а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеросол

мн. аеросоли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33822
Ситни честички и течност распределени во воздухот.
Англиски: aerosol
Употреба: Хемија
Примери:
Во студии е покажано дека настинката се пренесува преку партикули од аеросол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи