а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аероплан

Види и: авион (м.)
мн. аероплани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18834
авион
Англиски: airplane
Употреба: Архаизам
Примери:
Имало некакви аероплани што летаат побрзо од куршум.
Изведенки
аероплански прид.
аеропланскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК