а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеронаутика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
наука за воздухопловство
Англиски: aeronautics
Употреба: Архаизам , Технологија
Изведенки
аеронаутички прид.
аеронаутичкиот
Пример: аеронаутички клуб
FlexiMac
 менување на македонски глаголи