а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеронаут

мн. аеронаути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35968
авијатичар, воздухопловец
Англиски: airman
Употреба: Архаизам
Примери:
На Меѓународната средба на аеронаутите ќе се одржат и лансирањата и натпреварите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи