а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеромеханика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од механиката што се занимава со движење на воздухот и другите гасови.
Англиски: aeromechanics
Употреба: Физика
Примери:
Аеромеханиката е раздел на хидроаеромеханиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи