а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аерометар

мн. аерометри
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за мерење густина и тежина на воздухот.
Англиски: aerometer Албански: aerometër
Употреба: Физика
Примери:
Аерометарот има оловни топчиња кои му даваат точно определена маса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи