а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аероклуб

мн. аероклубови
Вид збор: Именка, машки род
Клуб за сите љубители на летањето со авион или едрилица, на скокање со падобран и изработување летечки модели.
Примери:
Падобранците на Аероклубот Штип победија во скок со падобран.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи