а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аерозагадување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
загадување на воздухот
Англиски: air pollution
Употреба: Екологија
Примери:
Најлошото аерозагадување помина.
Изведенки
аерозагаденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи