а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеродром

мн. аеродроми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6508
Место уредено за полетување и за слетување, за сместување и за одржување на авиони и други летала.
Англиски: airport Албански: aeroport
Употреба: Транспорт
Примери:
цивилен аеродром
воен аеродром
спортски аеродром
Изведенки
аеродромски прид.
аеродромскиот
Пример: аеродромски услуги
FlexiMac
 менување на македонски глаголи